Straipsnio autorė: Lina Navickaitė

Daugelis žmonių akmenis interjere naudoja kaip natūralų dekoro elementą, o apie subtilųjį mineralų poveikį retas kuris girdėjo. Natūralumo siekiantys ar jautresni žmonės galbūt ir pajunta tai, tačiau vienokiu ar kitokiu būdu jis veikia visus. Be abejo, akmuo akmeniui nelygu, jo poveikis priklauso nuo daugelio faktorių. Vienas esminių – ar buvo jis paveiktas kokiomis nors priemonėmis (lakais, klijais padengtas, dažytas, klijuotas ir pan.), nes tai – kaip intervencija į natūralų mineralo poveikį. Šio poveikio pasekmės nėra aiškios, dažnai neigiamos. Kita vertus, akmuo atrodo estetiškai ir yra patvaresnis, nes taip apsaugomas nuo išorės mechaninių poveikių.
Spalva interjere – ypač aktualu. Kaip žinia, dauguma naudojamų apdailai akmenų yra tamsesnių atspalvių. Rekomenduojama atsargiai rinktis, nes šiuolaikinės mados tendencijos, skatinančios juodus ar pilkus interjerus, ypač populiarios, bet apie jų galimą šalutinį psichologinį poveikį žmogui mažai kalbama. Paprastai, tai būna stiprų poveikį turintys jėgos akmenys. Be abejo, veikia ir raštas, nes intensyvus skatina judėti, veikti, o štai ramus – kuria monotoniją, stabilumą. Visa tai svarbu žinoti, naudojant akmenį kaip apdailos priemonę interjere.
Namų interjeras
Namuose žmogui bene svarbiausia yra jaustis saugiai. Ten jis viską pažįsta, o ir erdvę susikuria dažnai pagal savus poreikius ar charakterį. Todėl emocinis saugumas yra viena esminių siekiamybių kuriant interjerą. O čia mineralai ar lauko akmenys gali pagelbėti ne tik estetiniu požiūriu, bet ir emociniu.
Interjere, o tiksliau, konkrečioje erdvėje, kiekviena detalė tarsi kovoja dėl žmogaus dėmesio, akims svarbu ieškoti stimuliacijos. Ramūs paviršiai tampa fonu, o ryškūs – turiniu jame, todėl svarbu išlaikyti pusiausvyrą. Mineralas, kaip interjero detalė (žvakidė, pastatytas kristalas ar drūza), gali tapti ryškiu akcentu, kuris ne tik puoš, bet ir harmonizuos erdvę pagal atitinkamas savo savybes. Vien mineralo stebėjimas, grožėjimasis juo, aktyvina jo poveikį žmogui, ir tai gali būti pradžia subtiliau pažinti mineralų skleidžiamą harmoniją, vadinasi, ir savo paties vidinį grožį.
Mineralų poveikis ir priežiūros ypatumai
Daiktai, sukurti žmonių, spinduliuoja kūrėjo energiją. Vienaip veikia pakabinti paveikslai, kiti žmogaus sukurti daiktai. O štai mineralai, kaip gamtos dalis, turi ne tik estetinį ir harmonizuojantį poveikį, bet ir sveikatinamąjį bei intensyviai apvalantį erdvę. Tai ypač aktualu gyvenantiems mieste. Mineralo poveikis interjere priklauso nuo jo rūšies, vadinasi, veikimo savybių, dydžio, vietos, kur laikomas, natūralumo (ar nepaveiktas) ir kt.
Pavyzdžiui, balto marmuro sienų ir grindų plytelės vonioje (1 nuotr.) vizualiai padidina erdvę, kartu sukuria švaros ir tyrumo jausmą, o virtuvėje tamsiai rudos spalvos granitinis stalviršis (2 nuotr.) padeda jaustis stabiliai ir tvirtai, nes ruda spalva simbolizuoja žemę, pagrindą, šaknis.
Miegamajame, prie lovos pastatytas šviestuvas (3 nuotr.) su rožinio kvarco pagrindu – puiki pagalba atsipalaiduoti ir lengviau užmigti, nes ir rožinė spalva ramina, mažina raumenų įtampą. Geltona spalva veikia optimistiškai ir gerina apetitą, todėl geltonojo ar medaus kalcito žvakidė (4 nuotr.) ant valgomojo stalo ne tik papuoš jį, bet ir pagerins maisto įsisavinimą valgio metu.
Ilgainiui akmenys sukaupia savyje aplinkos energijų, todėl rekomenduotina apvalyti mineralus po tekančiu vandeniu ar kitais tam skirtais būdais. (Nuoroda į „Akmenų valymas“) Žinoma, jei tai stalviršis ar sienų apdaila, po vandens tėkme jų nepakišite, bet galite apipurkšti ametisto vandeniu (t.y. ametistais pakrautu vandeniu) ar druskos tirpalu. Galiausiai, jei jaučiate, jog nebesinori ilgą laiką liestis prie akmens, nes kyla nemalonus jausmas, apsvarstykite galimybę jį pakeisti nauju, o senajam padėkokite, atsisveikinkite ir grąžinkite jį į žemę. Žinoma, prieš tai vertėtų įsitikinti, ar problemos priežastis – pats akmuo, gal tiesiog jo spalva nebežavi taip, kaip anksčiau.
Akmenų panaudojimo galimybės
Apdaila. Natūralus akmuo, kaip apdailos medžiaga, buvo vertinama visais laikais (5, 6 nuotr.), o šiandieninės technologijos leidžia jį panaudoti itin subtiliais būdais, tokiu, kaip, pavyzdžiui, lankstus akmuo. Juo galima padengti apvalias kolonas ir taip sukurti imitaciją, tarsi ji visa iš akmens, nors tai – tik vos poros milimetrų lakštas.
Populiariausi akmenys, naudojami interjerams puošti, yra marmuras, granitas, oniksas, travertinas, smiltainis, skalūnas, kvarcas, kalkakmenis. Kiekvienas jų pasižymi ne tik subtiliosiomis, bet ir praktinėmis savybėmis. Pavyzdžiui, marmuras – dėl savo minkštumo jis labiau rekomenduojamas erdvėse, kur nevaikštoma su avalyne ar nepatenka rūgščių skysčių (pvz., raudonojo vyno). Dėl to virtuvėje dažniau renkamasi granito stalviršius, nes tai – vienas kiečiausių akmenų ir turi plačią spalvų bei raštų paletę.
Praktiškai imant, ant tamsių paviršių geriau matomi nešvarumai, tad reikėtų pagalvoti prieš pasirenkant juodo ar tamsaus akmens plyteles. Kartu derėtų atsižvelgti ir į tai, jog itin aktyvaus rašto granitinis stalviršis gali būti toks maskuojantis nešvarumus, jog neleis jų net pamatyti.
Be abejonės, visos medžiagos, formos ir spalvos interjere turi derėti tarpusavyje, kad būtų sukurta harmoninga erdvė. Todėl ir akmenų raštų, spalvų, formų pasirinkimas turėtų priklausyti nuo to, kokią stilistiką pageidaujate sukurti. Ir atvirkščiai – jei žinote, jog norite balto marmuro plytelių virtuvėje, tuomet prie jų vertėtų derinti baldus, šviestuvus ir kitas medžiagas.
Natūralius mineralus taip pat galima plačiai panaudoti interjere: nuo durų rankenėlių, stalviršių, šviestuvų pagrindų iki sienų, grindų, laiptų apdailų.
Kristalai. Knygoje „Raktas į akmenų karalystę“ (A. Ilgevičienė, 2016 m.) rasite visą skyrių vien apie akmenis interjerui. Šio skyriaus informacija ir buvo remtasi, kuriant schemą (žr. žemiau), kokios akmenų panaudojimo galimybės interjere pagal temas (erdves). Spalva, priskirta tam tikram akmeniui, veda iki rekomenduojamos erdvės buto plane.
Taip pat vertėtų pridurti, jog ir nedidelių akmenėlių panaudojimas gali būti ypač naudingas. Puošnus ąsotis ar stiklinis indas su čiaupu, kuriame laikomas vanduo su būgninukais (šlifuotais mineralais), virtuvėje gali tapti gražia dekoro detale. O vaiko ar darbo kambaryje, ant stalo pastatytas ąsotis ar gertuvė su mineralais skatins dažniau vartoti vandenį. Jei nesimiega, gali pagelbėti rožinio kvarco gabalėlis (būgninukas), padėtas po pagalve ar laikomas rankoje. Šerlo (juodojo turmalino) lazdelė ar nešlifuoto rožinio kvarco gabalas prie kompiuterio sumažins neigiamą jo poveikį. Na ir dar daug kitų galimybių atveria natūralūs mineralai, kuriuos naudodami galime sau padėti.
Puikiai gali veikti ir tokie būdai, kaip, pvz., pasistatyti lauko akmenis ten, kur jaučiamas poreikis ar kad jie atliktų tam tikrą funkciją (apie tai plačiai aprašo A. Ilgevičienė ir P. Ilgevičius knygoje „Lauko akmenys“). Vaikai ypač mėgsta rinkti pajūrio akmenis, tad parsivežę intuityviai gali pasidėti ten, kur jiems reikalinga (7 nuotr.). Jei mėgstate užsidegti smilkalus ar žvakes, juos galite įsmeigti ar sustatyti į dubenį su smėliu ar akmens druska (8 nuotr.). Dar vienas iš paprastesnių variantų – didelės mineralų nuotraukos ant sienos, o gal net ir fototapetai (9, 10 nuotr.). Tam dažnai pasirenkamas agatas – dėl savo švelnių tonų, raštų ir harmonizuojančio poveikio. Žinoma, užfiksuotas vaizdas neatitinka gyvo akmens poveikio, bet tai gali būti kaip vienas iš paveikslų interjere variantų.
Taip pat rekomenduotina atkreipti dėmesį – jei pavadinime yra žodis „akmuo“, tai dar nereiškia, kad tas akmuo yra natūraliai susiformavęs. Kaip, pavyzdžiui, interjere naudojamas „dirbtinis akmuo“ – ne natūrali medžiaga, o akrilo ir natūralių mineralų mišinys. Arba kita populiarėjanti apdailos medžiaga – agato plokštelės, nudažomos mėlynai ir suklijuojamos į vieną plokštę, kuri naudojama sienų apdailai, stalviršiams. Tokiu atveju mineralo poveikis tarsi užkonservuojamas, jis yra pakitęs, ir natūraliam akmeniui, kokiu jį vadina prekyboje, būdingo poveikio nebeturi. Dar vienas dažnai sutinkamas pavadinimas – „akmens masės plytelės“. Jos gaminamos iš baltojo molio masės, tad tai irgi nėra akmuo. Natūralaus akmens plytelių alternatyva estetiniu požiūriu – keraminės plytelės, itin realistiškai imituojančios akmenų tekstūrą, tačiau joms nėra būdingas natūralaus akmens poveikis.
Na, ir pabaigai pasiūlymas – pabandykite žiūrėti į akmenį ne tik kaip į paprastą apdailos medžiagą ar dekoro elementą, bet ir atsižvelgti į milijonus metų besiformavusio mineralo gyvastį, kuri, jausdama jūsų pagarbą ir dėmesį, atsakys tuo pačiu.

Nuotraukų šaltiniai:
1.https://pixabay.com/en/modern-minimalist-bathroom-interior-3150293/
2. https://unsplash.com/photos/G7sE2S4Lab4
3. https://unsplash.com/photos/jhDof9B6vPY
4. https://pixabay.com/en/gem-semi-precious-stone-calcite-602249/
5. https://unsplash.com/photos/CtA7F7BwT5o
6. unsplash.com
7. Lina Navickaitė
8. Lina Navickaitė
9. https://unsplash.com/photos/5i0GnoTTjSE
10. https://unsplash.com/photos/pnvPGgk4aZ0