Straipsnio autorė Lina Navickaitė
Mėgstantys mineralus ar norintys juos nešioti kartais susiduria su dilema – kaip tokį gražų akmenėlį pasikabinti ant kaklo, kad jis ne tik džiugintų savo grožiu, bet ir sveikatintų. Ne visada pavyksta įsigyti mineralą, kuris jau yra papuošalas, pagamintas profesionalų, ar tiesiog turi išgręžtą skylutę pasikabinti. Tokiais atvejais ieškoma kūrybiškų sprendimų. Interneto platybėse, ypač užsienio šalių, galima rasti įvairiausių patirčių ir instrukcijų, kaip mineralą būgninuką pačiam nesudėtingais būdais paversti puikiu papuošalu. Tačiau šio straipsnio tikslas nėra pateikti detalią instrukciją, kaip apipinti akmenį vielute ar sukurti papuošalą. Tai tikrai galima rasti kituose šaltiniuose.
Mūsų tikslas – susipažinti su originaliais papuošalų iš mineralų kūrimo sprendimais, kur daugiau aptariami ne tradiciniai būdai (pvz., mineralų karoliukai suverti gumele ar lyneliu), o pateikiami pasiūlymai, kaip pačiam žmogui kūrybiškai paieškoti sprendimų. Nors susiverti pačiam mineralų karoliukus gali būti ir iššūkis, ir kūrybinis džiaugsmas, bet supratus, jog visi pateikiami pasiūlymai yra visai nesudėtingi, gali atsiverti naujas įkvėpimas. Kartu įvardytos tiek papuošalo, tiek priemonių jam kurti silpnosios pusės.
Svarbu pabrėžti, kad visi straipsnyje įvardyti papuošalų gaminimo(si) būdai nėra tokie tvirti ir galintys atlaikyti didžiausią laiko ir nešiojimo krūvį. Būna, kad ir akmenėlis atsisveikina nudirbęs savo darbus, taip ir papuošalo vielutė gali nutrūkti ar atsiklijuoti tvirtinimo detalės. Tiek pats kūrimo procesas, tiek nešiojimas gali pareikalauti daugiau atidumo dėl jų gležnumo. Nes čia siūlomi būdai neprilygsta profesionaliam juvelyro darbui, tačiau yra alternatyva ieškantiesiems paprastesnio, pigesnio ir greitesnio sprendimo.
Patobulinti turimi papuošalai
Jei turite papuošalų (apyrankių, auskarų, grandinėlių ar rankinių laikrodžių ir kt.), kuriuos galite panaudoti kaip pagrindą mineralams apipinti, panaudokite juos naujam gyvenimui. Jei Jūsų laikrodžio rankenėlė jau nutrūko, galima pakeisti nauja iš mineralų, kurie, pavyzdžiui, gali padėti tvarkytis su laiku, – labradoro mineralas (1 pav.). Laikrodžiui patogiau naudoti gumele pervertus akmenėlius, tačiau turėkite mintyje, jog gumelė taip pat dėvisi (ypač jei trinasi į aštrias laikrodžio briaunas), todėl vėliau reikės perverti.
Moterys, peržiūrėjusios savo sidabro ar aukso auskarų kolekcijas, gali rasti tokių papuošalų, kuriuos puikiai tiktų apipinti smulkia akmenėlių skaldele, suverta plonu lyneliu ar skaidriu plonu, bet tvirtu valu (žvejybiniu). Taip auskarai gali virsti mažomis drūzelėmis (2 pav.).
Papuošalai iš mineralų karoliukų
Kaip jau minėta, vienas paprasčiausių būdų – perverti karoliukus lyneliu ar gumele – ir jau galima nešioti karolius, apyrankę, apykoję. Tačiau yra ir įdomesnių būdų, kaip panaudoti tam tikros formos akmenėlio karoliuką ar pabandyti susikurti dekoratyvesnį papuošalą.
Labai paprastas būdas pasidaryti auskarus yra tam tinkamos formos ir dydžio (labiau plokščios, kad būtų patogiau nešioti) akmenuką perverti trumpu vielos gabalėliu (rekomenduojama sidabro vielutė), o užsegimą gale „pasiskolinti“ iš kitų auskarų. Jei nerandate tam skirtos vielutės su mažu bumbuliuku gale, kuri būtų tinkamo storio užsegimui laikyti, galima tiesiog užlenkti atsikirptos paprastos vielutės galą, kad jis prilaikytų akmenėlį ausyje (3 pav.). Be abejo, galima panaudoti ir įdomesnių formų mineralų karoliukus (4 pav.). Tokiu atveju svarbu karoliuko forma ir dydis, kad jie tiktų ir patiktų pačiam žmogui ir būtų rekomenduojamas mineralas nešioti galvos lygyje (apie tai daugiau informacijos galima rasti aprašymuose apie konkretų mineralą ar atkreipti dėmesį, kurie mineralai rekomenduojami nešioti aukštesnėms čakroms). Bet kuriuo atveju, svarbu pasitikėti savo įžvalgomis ir bandyti atrasti sau tinkamą mineralą tuo metu ir nešioti ten, kur norisi.
Kitas būdas susikurti auskarus su mineralo karoliuku jau pareikalaus tam skirtos juvelyrinės furnitūros. Jos pasirinkimas rinkoje nėra labai gausus, tačiau pakankamas. Vienas paprasčiausių būdų – panaudoti specialią adatėlę su kabliuku ant jos ir perverti ausį. Ant kabliuko galima kabinti įvairiausiais būdais sukurtų auskarų. Pavyzdžiui, jei naudojama minėta adatėlė verti į ausį, o kita adatėle su užbaigtu galu (bumbuliuku ar plokštele) perverti akmenėlį ir taip juos sujungus kabliuku (užsukant ratuką specialiomis replėmis) gali gautis paprasti, bet mineralo grožį pabrėžiantys auskarai (5 pav.).
Tokiu pat principu, tik su trupučiu daugiau fantazijos galima įdėti ir sidabrinį dailų karoliuką, kitą detalę ar pačiam apipinti plona vielute „kepurėlę“ (6 pav.).
Čia svarbu pabrėžti, kad skaidrūs ir matiškumo turintys mineralai (pvz., rožinis kvarcas ir kt.) ima tamsėti, kai yra perverti metaliniu lyneliu. Nes, prausiant papuošalą po vandeniu, lynelis sudrėksta ir ilgainiui juoduoja, todėl ir trindamasis į mineralo skylutės vidų (kuris nėra poliruotas) po truputį tamsina akmenėlį, o išvalyti neretai yra sunku. Todėl rekomenduojama arba gerai išdžiovinti nuplovus, arba naudoti skaidrų valą (pasirinkus storį pagal karoliuko dydį).
Dar vienas būdas, kaip susikurti auskarus iš mineralų, – įsigyti du kiek įmanoma panašesnius pakabukus. Žinoma, svarbu pasitikslinti, kiek svorio toleruoja Jūsų ausys, nes pakabukai dažniausiai būna didesni. Jei radote puikų mineralą, Jums reikės tik pakeisti ir vietoj žiedelio grandinėlei ar virvutei perverti įkišti jau minėtą adatėlę auskarui ar panaudoti kitą patinkantį auskarams tinkantį furnitūros variantą (7 pav.).
Karoliukų skylutės padeda akmenėliui tvirtai laikytis prie papuošalo pagrindo. Ar tai būtų žiedas, ar karoliai ar kt., karoliukas lieka tvirtai kabėti iki kol nenudyla lynelis, gumelė ar vielutė. O ieškant įdomesnių būdų, kaip atskleisti mineralo grožį, patį karoliuką galima pasukti ir kitą pusę, nei buvo perverta skylutė. Tam reikia panaudoti du lynelius ar dar geriau – skaidrius valus ir mažyčius karoliukus (pvz., lynelio užspaudimo detales) (8 pav.).
Parduotuvėse Lietuvoje galima rasti įvairių storių juvelyrinės vielos, tinkamos papuošalams (apie tai daugiau vėliau). Viskas priklauso nuo idėjos ir mineralo karoliuko skylutės dydžio (per kurį reikės praverti vielą). Išsirinkus vieną ar kelis karoliukus, iš jų galima pasidaryti ir žiedą. Jei naudojama storesnė viela, tuomet plonesne viela reikėtų perverti karoliukus ir sujungti storuosius galus. Jei naudojama plonesnė viela – ja apsukti daugiau kartų viso piršto perimetru (9 pav.). Kuriant žiedą svarbu paslėpti vielutės galus, kurie yra aštrūs ir gali kliūti ar sužeisti (galiuką įkišti į karoliuko skylutę ir pan.). Taip pat svarbu žinoti, kad jeigu žiedas mūvimas ant rodomojo piršto ar nykščio, vielutė gauna daug daugiau krūvio (tempimo), todėl gali greičiau trūkti, nei nešiojant ant kito piršto. Kuriant žiedą, svarbu pasimatuoti jo dydį pagal norimo piršto dydį ir turėti kantrybės – iš pirmo karto kelis kartus apsukti vielutę, kad ji atitiktų reikiamą dydį, gali būti iššūkis. Ir nebijokite suklysti, nes tai pažinimo kelio neišvengiama dalis. Jau gamybos procese per daug užlankstytos vielutės lūžta, o lyneliai trūksta per stipriai užspaudus ir pan. Tai turėkite omenyje, ramiai priimkite ir tęskite toliau kūrybos procesą, nes tik per patirtį pradėsite jausti vielučių lenkimo ribas ir visa kita.
Kitas karoliukų ir vielutės panaudojimo būdas gali tapti tikru kūrybiniu išbandymu. Perpratus plonos vielutės subtilybes, galima „prisukti“ itin dailių papuošalų. Šia technika galima kurti tiek kaklo papuošalus, tiek apyrankes, tiek auskarus. Išlaisvinkite fantaziją. O pradėti reikėtų nuo 5–6 (ar daugiau) gijų vielučių ir jas vis sukant tarpusavyje, tuomet vis kaip intarpą ištraukti vieną giją ir į ją privėrus akmenėlių išsukti gėlės žiedelius ar kitas formas. Tada sugrįžti į bendrą giją ir taip tęsti kartojant, kiek norėsis ilgio ir prisuktų atšakų. Akmenėlį galima įsukti ir į bendrą giją, drąsiai eksperimentuokite.
Kaip matysite iš pavyzdžių (10, 11, 12 pav.), naudojami tik labai maži arba maži (iki 5 mm) karoliukai, nes vielutė yra plona ir norint, kad atlaikytų karoliuko svorį, geriau naudoti mažesnius. Be to, papuošalas taip atrodo lengvesnis ir dekoratyvesnis. Kadangi toks papuošalas turi daug „šakelių“, jos gali kliūti tiek judant, tiek kabintis už drabužių ir pan. Todėl svarbu įsivertinti, kiek turėsite kantrybės vis atkabinti užkliuvusią „šakelę“. Galbūt geriau pasidaryti papuošalą prie pat kaklo, kad mažiau judėtų ir neužkliūtų niekur, ar galvos lankelį. Reikalinga suprasti, kad jam ištraukti reikės laiko (nebent uždėti ant kito lygaus pagrindo). Nuo nemažo sukimo šios vielutės tampa lengviau lūžtančios, todėl nešiojant gali greičiau sutrūkti, užkliuvus.
Na, ir dar vienas netradicinis būdas panaudoti akmenėlių karoliukus – susikurti mineralų lankelį. Tam reikalinga tradiciniu būdu susiverti karoliukus ant valo (dėl skaidrumo) ir galuose palikti kilpeles – gumelei apsiūti (pririšti). Kiek karoliukų reikės, svarbu pasimatuoti pagal savo galvos dydį, kad matytųsi tiek, kiek plaukai neuždengia. O likusią dalį palikti gumelei (13 pav.). Šiuo atveju taip pat svarbu atkreipti dėmesį į mineralų pasirinkimą pagal jų savybes, nes nešiojant ant galvos galimas skirtingas poveikis, nei nešiojant apyrankę.
Svarbus yra ir karoliukų dydis, nes kuo didesni, tuo daugiau gali slėgti. Čia taip pat galima paminėti ir grandinėles akiniams pasikabinti. Neretai naudojamos specialios akinių kojelėms įdėti kilpelės, kurių kitame gale pritvirtinamas norimo mineralo karoliukas. Kadangi visi mineralai turi svorį, o kuo jų daugiau, tuo svoris didesnis, rekomenduojama panaudoti kelis iš abiejų pusių, o likusi dalis – grandinėlė ar virvelė. Taip turėsite ir akcentą, ir tokia akinių grandinėlė neslėgs nosies savo svoriu.
Akmenų papuošalai be skylučių
Pats lengviausias būdas namų sąlygomis mineralą paversti pakabuku – tai priklijuoti prie jo specialią „kepurėlę“ su skylute pakabinti. Jų galima rasti įvairių spalvų, tačiau dažniausiai tai nėra taurieji metalai. „Kepurėlės“ spalvą galima derinti ir prie kitų jungimo detalių, pvz., apyrankės (14, 15 pav.) ar auskarų (16 pav.), ir prie turimų kitų papuošalų. Džiugina tai, kad „kepurėles“ priklijuoti galima prie įvairių formų ir paviršių mineralų gabalėlių (17 – 20 pav.).
Kadangi bižuterijos parduotuvėse galima rasti ir segėms skirtos furnitūros, ją priklijavus prie tam tinkamos formos mineralo, jis lengvai gali virsti puikiu aprangos aksesuaru. Jei nesate tikri dėl furnitūros tvirtumo, galima priklijuoti ir dvi detales (21 pav.). Lygiai tokiu pat principu tinkamos formos mineralą galima priklijuoti ir ant tam pritaikyto plaukų segtuko ir nešioti kaip plaukų aksesuarą. Tiesa, plaukų segtukui galima naudoti ir karoliukus, apipinti jais segtuko detalę (tiek mažo segtuko, tiek didelio).
Parduotuvėse Jums gali pasiūlyti tvirtų sintetinių virvelių, kuriomis galima aprišti, apvynioti mineralo gabalėlį (22 pav.). Tačiau tuomet reikia ieškoti sprendimo, kaip gražiai užbaigti įrančios virvelės galiuką. Natūralūs siūlai daug greičiau dyla, todėl, įtrūkus virvelei, akmenėlis gali lengvai iškristi. Subtiliau apipinti galima naudojant vielutę. Rinktis galima iš įvairių storių ir metalų vielos – priklauso nuo kūrybinės idėjos, kurią neretai padiktuoja ir akmens forma bei savybės, kurias norisi atskleisti.
Jei Jums svarbu, kad akmenėlis tvirtai laikytųsi ant kaklo kaip pakabukas, galima jį apipinti visą (23 pav.). Tam galima naudoti ir dvigubą ploną vielutę dėl tvirtumo (priklauso nuo mineralo dydžio, svorio). Jei akmenėliai lengvesni, galima ir paprasčiau apvyti juos (24 pav.). O jei norisi subtilesnio apipynimo, tam galima panaudoti nėrimo vąšelį ir juo, kaip pavyksta, apnerti akmenėlį (25 pav.). Arba išnerti norimą formą, prie kurios galima tvirtinti mineralus. Jei norisi kuo mažiau vielutės ant mineralo, tuomet geriau naudoti storesnę, bet pakankamai lanksčią vielą, kuri prilaikytų mineralą daugiau judant. Svarbu, kad įrėmintas mineralas tvirtai laikytųsi tarp vielučių, o vielutės būtų įtemptos, nebūtų laisvų tarpų tarp jų, o nuo įtempimo prilaikytų viena kitą (26 pav.).
Priemonės
Mūsų šalyje yra gausu bižuterijos parduotuvių, kur galima įsigyti priemonių ir patiems kurti papuošalus. Pas juvelyrus, kurie prekiauja sidabro furnitūra, galima įsigyti detalių auskarams, sidabrinių (100 proc.) vielučių ar detalių kitiems papuošalams, jei Jums norisi tauriųjų metalų.
Bižuterijos ar specialiai papuošalams kurti prekių parduotuvėse galite rasti varinių ar varinių, bet dengtų sidabru vielučių. Pastaroji atrodo kaip sidabras, bet yra lankstesnė ir tinkamesnė pynimo darbams, kur reikalinga daug lankstymo (27 pav.). Kartu ji ir kelis kartus pigesnė nei natūralaus sidabro. Tačiau ilgainiui tam tikrose vietose sidabras apsitrina ir pasirodo vario spalva. Ploniausią galima naudoti kaip siūlus, nerti iš jos, formuoti smulkias detales ir pan. Storesnė tvirčiau gali prilaikyti papuošalo karkasą ar, įdomiai išlanksčius, tapti įveriamu ilgu auskaru, jei dar ir akmenėlį gale pervėrus.
Naudojant storesnes vielas, gali būti reikalingos specialios replės apvaliais galais (kad lenkimas būtų apvalus). Įprastos replės (mažos) naudojamos valui ar lyneliui užspausti su specialiu spaustuku ar tiesiog kažką suspausti. Na ir dar vienos replės reikalingos vielai, lyneliui karpyti. Tad kuriant papuošalus trejų replių rinkinio užtenka.
Lyneliai, virvelės, gumelės ir kitos priemonės taip pat lengvai randamos papuošalų kūrimo parduotuvėse. O štai reikiamą valą (pagal storį ir spalvą) galima įsigyti ir žvejybos parduotuvėse.
Detalėms priklijuoti naudojami dviejų komponentų epoksidiniai klijai. Juos naudojant, svarbu tinkamai vadovautis instrukcija, kad mineralas tvirtai prisiklijuotų prie detalės. O „kepurėlių“, kurios panašios į gėlės formą ir tinkamos klijuoti ant mineralo, Lietuvos parduotuvėse nėra lengva rasti, tačiau užsienio interneto parduotuvėse jų tikrai surasite.
Išdrįsus pabandyti, o tada ir eksperimentuoti, galima surasti savų būdų ir sprendimų, kaip dar panaudoti mineralą ne tik kaip ypatingą sveikatinimo būdą, bet ir unikalų bei savitą papuošalą, aksesuarą. Tiesiog įsiklausius į save ir mineralą, suprasite, kaip ir kur geriau jį nešioti. Jei dar tiek nepasitikite savimi, kad kurtumėte savarankiškai, galite paieškoti literatūros ar pasitarti su specialistais dėl nešiojimo būdo (vadinasi, ir papuošalo idėjos).