Straipsnio autorės gydytoja Jurga Baikauskienė ir astromineralogė Violeta Skinderienė
Kas priveda prie nuovargio arba pervargimo?
Šiuolaikinis gyvenimo tempas, gyvenimas didmiesčiuose, transporto kamščiai, sumažėjęs fizinis ir padidėjęs protinis aktyvumas, kasdienis stresas, atsakomybių gausa ir aukšti reikalavimai darbe ir asmeniniame gyvenime verčia mus kentėti nuo nuovargio, pervargimo ar perdegimo sindromo.
Gal tai per dideli reikalavimai sau ar noras visiems būti geram, tikslo siekimas bet kokiomis aplinkybėmis, noras būti geriausiu, per didelė atsakomybė, gal tai polinkis leisti kitiems peržengti mūsų ribas, o gal savo organizmo poreikių nepaisymas?
Ką reikėtų žinoti, kad laiku pastebėtume savo kūno nuovargį, o juolab pervargimą, ir galėtume sau padėti?
Šiame straipsnyje kalbėsime, kaip juos atpažinti ir kaip galime sau padėti. Pagalba gali būti ir gyvenimo būdo keitimas, ir mineralai – viena iš sveikatinimo priemonių, galinti padėti atstatyti jėgas ir pusiausvyrą. O tiems, kurie ieškos gilesnių priežasčių, kodėl patiria nuovargį ar pervargimą, mineralai padės atrasti šio negalavimo ištakas, suteiks jėgų ir valios keistis, kad būtų kitaip.
Kas yra nuovargis ir kas yra pervargimas?
Remiantis „Lietuvių žodynu“ n u o v a r g i s yra fiziologinis, laikinasis darbingumo ir organizmo funkcinių galimybių sumažėjimas po sunkaus ar įtempto darbo. Nuovargis – tai sudėtingas fiziologinis procesas, kuris apima visas organizmo sistemas, bet daugiausia centrinę nervų sistemą. Yra trys nuovargio rūšys:
- Fiziologinis nuovargis, kai ilgai dirbant sutrinka žmogaus fiziologinės funkcijos.
- Psichologinis nuovargis, kai pavargimas jaučiamas subjektyviai.
- Gamybinis nuovargis, kai mažėja darbo našumas, intensyvumas, blogėja darbo kokybė.
Kokybiškai pailsėjus, atstačius darbo ir poilsio režimą, nuovargis praeina.
P e r v a r g i m a s – ryškesnis darbingumo ir darbo našumo sumažėjimas. Labiausiai nukenčia CNS (centrinė nervų sistema): skauda galvą, juntamas bendras silpnumas, pablogėja atmintis, sutrinka miegas, netenkama apetito, sumažėja organizmo atsparumas įvairiems kenksmingiems aplinkos veiksniams, gali atsirasti širdies ir virškinimo organų sutrikimų, sutrikti menstruacinis ciklas, sumažėti lytinė funkcija. Yra keturi pervargimo laipsniai: prasidedantis, lengvas, aiškus, sunkus.
Kuo skiriasi nuovargis nuo pervargimo – kaip juos atpažinti?
Pervargimas nuo nuovargio skiriasi tuo, kad nuovargis, nesistengiant jo panaikinti, virsta pervargimu, taigi – pervargimas ir yra nuolatinis nuovargis, nors žmogus ir pakankamai išsimiega, be to, sumažėja fizinė ir dvasinė žmogaus galia, žmogus būna prislėgtas, blogos nuotaikos. Pervargimui reikia ilgesnio poilsio, medikamentinių priemonių ar net reabilitacijos.
Jeigu pailsėjus sveikatos sutrikimai dingsta, bet grįžus įtampai vėl jaučiame bet kokį pakartotinį simptomą – tai ženklas, kad reikia arba ilgesnio poilsio, arba keisti požiūrį į darbą ir gyvenimą.
Naujausioje medicininėje literatūroje nuovargis apibūdinamas kaip subjektyvus silpnumo pojūtis, pablogėjusi atmintis, emocinis labilumas, sunkesnė koncentracija, mieguistumas ar nekontroliuojamas miego poreikis. Gali būti vienas simptomas arba simptomų kombinacija. Šie simptomai gali būti atskiri ar kartu su kitais lokalizuotais simptomais.
Nuovargis yra skirstomas:
- Ūmus nuovargis – trunka iki 1mėn., dažnai susijęs su virusinėmis infekcijomis, patiriamu stresu darbe ar asmeniniame gyvenime.
- Poūmis nuovargis – trunka nuo 1 iki 6 mėnesių.
- Lėtinis nuovargis – trunka ilgiau nei 6 mėnesiai.
Poūmis ir lėtinis nuovargis yra susijęs su lėtine medicinine ar psichologine būsena, vartojamų medikamentų toksiškumu. Poūmio ir lėtinio nuovargio atveju reikalinga gydytojo konsultacija ir tyrimų atlikimas.
Nuovargiu, pervargimu skundžiasi apie 21-33% į pirminę sveikatos priežiūrą besikreipiančių suaugusių žmonių. Daugiau kreipiasi moterys negu vyrai ( JAV, Didžiosios Britanijos duomenys, 2019 m.).
Moterys namuose, šeimoje, darbe turi labai daug atsakomybių. Kasdienis rūpestis vaikais, naujų įgūdžių lavinimas darbe, rūpinimasis pagyvenusiais tėvais, transporto kamščiai, nuolatinis skubėjimas, nevisavertė mityba, laiko sau stoka lemia, kad jos pervargsta dažniau. Dažnai susidaro situacijos, kai gyvenama ne savo ritmu – taip netenka pusiausvyros tos organizmo sistemos, kurios labiausiai reaguoja į stresą – sutrinka miegas, širdies ir kraujagyslių sistema, hormoninė sistema.
Kas yra „perdegimas“?
Kalbant medicinos terminais, jis yra vadinamas perdegimo sindromu.
Tai yra emocinio, psichinio ir fizinio išsekimo būsena, atsiradusi dėl ilgalaikio darbe kylančio streso poveikio. Dažniausiai pasireiškia vadovaujantiems, dideles atsakomybes turintiems darbuotojams, mokytojams, medikams, socialiniams darbuotojams ir visiems kitiems, kurių darbas susijęs su lėtinėmis, ilgai trunkančiomis problemomis. Pagal įvairias apklausas 70% medikų jaučiasi perdegę.
Žinomi ir mūsų išbandyti mineralai, galintys padėti pajutus nuovargio, pervargimo ar net „perdegimo“ požymius
NUOVARGIO POŽYMIAI: silpnumo pojūtis, sunkesnė koncentracija, emocinis stabilumas, miego sutrikimai, galimi fiziologinių funkcijų sutrikimai. Požymiai atsiranda po fizinio ar psichologinio perkrūvio, virusinės infekcijos persirgimo. Trunka iki 1 mėnesio.
Rekomenduojami mineralai
Piritas* padeda sužadinti gyvybingumą. Greitai suaktyvina ir mobilizuoja, stiprina eterinį kūną, sustiprinamos ir visos organizmo gyvybinės jėgos, didėja visokeriopas atsparumas. Padeda esant psichologiniam, energiniam nuovargiui (kai būnama ten, kur daug žmonių, dirbama su ligoniais), padeda atgauti jėgas po ligos ar įtampos.
Rodochrozitas* taip pat veikia greitai, per trumpą laiką. Pagyvina ir stimuliuoja. Ūmių migrenos priepuolių atveju skausmui mažinti 10-30 min. dedamas po pakauškauliu. Pasak M. Giengerio, psichologine prasme rodochrozitas padeda atpažinti savo poreikius ir juos įgyvendinti. Tačiau atkreipiame dėmesį, jog šis mineralas kelia spaudimą.
Raudonieji granatai* – piropas, almandinas – „kai jaučiatės pavargęs ir silpnas, padės mobilizuoti rezervus ir drauge pažadinti organizmo regeneracijos procesus.“ (Gydomųjų akmenų vaistinė, M. Giengeris)
* Minėti mineralai yra skirti suaktyvinti gyvybines jėgas ir jų poveikis yra greitas, galima sakyti, vietoj double espresso kavos puodelio.
Šie akmenys gali labai padėti įtemptų periodų metu, kai tenka daug dirbti ir mažai miegoti. Jų nereikėtų naudoti per ilgai, miego ir poilsio trūkumą kompensuojant mineralų poveikiu. Kadangi iš principo akmens poveikis grindžiamas ne „meilės, sėkmės, jėgų ar bet ko kito suteikimu“, o aktyvina mūsų pačių turimus resursus, šiuo atveju – gyvybinių jėgų – rezervus, per greitai šiuos rezervus išeikvojus, nuovargis gali pasireikšti dar didesniu jėgų trūkumu.
Nešiojimas: apyrankė (moterims ant dešinės, vyrams – ant kairės rankos), karoliai, pakabutis.
Atsipalaidavimui: rožinis kvarcas, gintaras, ametistas.
PERVARGIMO POŽYMIAI: tokie pat, kaip ir nuovargio, trunka nuo 1 mėn. iki 6 mėn. Lokalizuoti nusiskundimai tampa labiau pastebimi. Reikėtų apsilankyti pas gydytoją, atlikti tyrimus, kad galima būtų koreguoti tai, kas yra pakitę (dažnai būna geležies ar vitamino D trūkumas), atmesti kitus galimus susirgimus.
Jei pervargimas trunka ilgiau negu 6 mėnesius – tai jau lėtinis nuovargis, būtinas apsilankymas pas gydytoją ir visapusiškas sveikatos patikrinimas.
Pervargimui būdinga:
- Atminties pablogėjimas. Suprastėjusi atmintis – tik viena iš organizmo reakcijų į per didelį stresą. Tačiau dažnai gyvename didžiuliu tempu ir nepastebime organizmo rodomų ženklų.
- Žaizdų gijimo sulėtėjimas, imuniteto nusilpimas.
- Menstruacinio ciklo sutrikimai. Gali vėluoti mėnesinės, varginti priešmenstruacinis sindromas, sustiprėti perimenopauzės simptomai.
- Virškinamojo trakto veiklos sutrikimas. Dėl streso gali pakisti virškinamojo trakto sekrecija, sulėtėti ar pagreitėti maisto virškinimas – tai gali sukelti refliuksą, pykinimą, vidurių užkietėjimą ar viduriavimą. Kai nerimas paveikia virškinimo procesą, gali pakisti žarnyno mikrobiota. Įvairių bakterijų buvimas ar nebuvimas gali turėti įtakos imuninės sistemos stiprumui, kūno svoriui ir net nuotaikai.
- Odos niežulys.
- Keisti, košmariški sapnai.
- „Savaitgalinis“ galvos skausmas. Migrena gali prasidėti po to, kai baigiasi stresas, o ne streso metu. Tai gali pasireikšti dėl staigaus kortizolio sumažėjimo.
Rekomenduojami mineralai
Nefritas** – stiprina fizinį ir eterinį kūnus, stiprina inkstų veiklą. Inkstams, pagal kinų tradiciją, priskiriama labai svarbi funkcija – gyvybinės energijos resursų paskirstymas organizme. Ieškantiems gilesnių negalavimo priežasčių – padės pamatyti savo mąstymo modelius ir poelgius, susijusius su neteisingu savo vidinės jėgos ir psichinės energijos supratimu. Ypač gerai tiems, kuriems nukrito „paskutinis lašas“, kurie pasijuto akligatvyje, o tai reiškia, jog būtinas keitimasis. Tokiu atveju, nefritas padeda padaryti pauzę, atsiriboti, pabūti vienatvėje ir viską apmąstyti.
Nešiojimas: apyrankė, karoliai, pakabutis. Galima gerti nefrito vandenį (tiek, kiek norisi; aptakus slyvos dydžio akmuo vienam litrui vandens).
Diumortieritas** – „take it easy“ akmuo, skatina pozityvų požiūrį ir optimizmą. Padeda išsikalbėti po stresinių situacijų ar, apskritai, uždariems žmonėms. Ramina nervų sistemą, nervinio pobūdžio galvos skausmus bei polinkį sureikšminti problemas.
Nešiojimas: apyrankė, karoliai, pakabutis.
Rožinis kvarcas** – vienas iš meilės akmenų, padedantis… pamilti save. Šiame kontekste tai reiškia leisti sau pailsėti ir nesijausti dėl to kaltam, atsipalaiduoti ir nepersidirbti. Leisti skirti laiko ir dėmesio sau. Puikus akmuo esant nemigai. Tokiu atveju, reikėtų turėti šio akmens Jūsų miegamajame, šalia lovos arba po pagalve.
Nešiojimas: apyrankė, karoliai, pakabutis. Galima gerti rožinio kvarco vandenį (tiek, kiek norisi; aptakus slyvos dydžio akmuo vienam litrui vandens).
Apatitas** atpalaiduoja, padeda pamatyti perdėtą atsakomybės jausmą, kylantį iš noro daryti gerai, o gal net preciziškai. Dažnai perdėtą atsakomybės jausmą sukelia dideli reikalavimai „reikia padaryti tą, reikia padaryti aną, reikia, reikia…“, kurie nurodo į pasąmoningą „nemeilę sau“, tokiu būdu kompensuojamą „meilės nusipelnymu“. Apatitas būna įvairių spalvų, tad pasirinkite Jums patinkančią – visos tiktų.
Gintaro** poveikis taip pat raminantis ir atpalaiduojantis. Ypač tinka tada, kai prasideda atostogos, o Jūs vis dar negalite pamiršti darbo reikalų.
Nešiojimas: apyrankė, karoliai, pakabutis. Galima gerti gintaro vandenį (tiek, kiek norisi; aptakus slyvos dydžio akmuo vienam litrui vandens).
Ametistas** – akmuo nr.1, kai jaučiama įtampa arba skausmas galvoje, dėl pervargimo suprastėja atmintis. Jis padeda koncentruotis, gerina ir skatina minčių aiškumą. Tai savotiška „minčių šluota“, kai galvoje yra sujauktis. Ieškantiems gilesnių negalavimo priežasčių primename, kad ametistas yra pokyčių šauklys, padedantis keistis pačiam ir drąsiai pasitikti pokyčius savo gyvenime.
Nešiojimas: apyrankė, karoliai, pakabutis. Galima gerti ametisto kvarco vandenį (tiek, kiek norisi; aptakus slyvos dydžio akmuo vienam litrui vandens).
Chrizokola** – padeda atstatyti savo natūralų ritmą po įvairaus pobūdžio perkrovų. Ramina nervingumą ir susierzinimą. Padeda išlaikyti blaivų protą, kai vienu metu užgriūva daug dalykų. Tinka tais atvejais, kai yra polinkis per daug apsiimti – „ai, pavešiu…“. Nešiojant šį mineralą patartina stebėti savo kvėpavimą, kuris tiesiogiai susijęs su Jūsų vidiniu ritmu.
Nešiojimas: apyrankė, karoliai, pakabutis.
Dėmesio! Šis mineralas į vandenį nededamas dėl jame esančio vario.
Rutilo kvarcas** pirmiausia tinka tiems, kurie ryžtasi keistis suprasdami, kad problemos priežastys yra juose pačiuose. Taigi – padeda keisti mąstymą, paleisti tai, ko negali paleisti, laisvina baimę keistis. Naudingas esant nuovargiui, pervargimui, ypač kai reikia permąstyti gyvenimą ir keisti jame tai, kas privedė prie pervargimo. Pačiame rutile Titano – 59,94%! (regeneracijai, tai vienas stipriausių metalų).
** Šie mineralai neveikia žaibiškai, juos reikia ilgiau panešioti, kad vyktų reikalingi pokyčiai.
PERDEGIMO SINDROMUI būdinga:
- Energijos trūkumas ir išsekimas.
- Tai, kas buvo įdomu, pasidaro nebeįdomu, jaučiamas cinizmas, negatyvumas, susijęs su darbu.
- Mažėja profesinis efektyvumas.
Rekomenduojami mineralai: ametistas (išjudins iš sąstingio ir galimo abejingumo), citrinas, geltonasis kalcitas (optimizmui ir situacijų suvirškinimui, savirealizacijai), ametrinas, diumortieritas, chrizokola.
Kokie yra kiti nusilpusio organizmo stiprinimo būdai?
Būtina įvesti darbo ir poilsio, dienos ir nakties, miego ir būdravimo, valgymo režimus. Pastebėta, kad organizmas greičiau išsenka, jei miegoti einama po 23 val., taip pat dirbant ar mokantis naktį. Rekomenduojama 8 valandas dirbti, 8 valandas miegoti, o 8 valandas skirti poilsiui, šeimai, hobiui, pasiruošti miegui ir darbui. Reikėtų atskirti darbo valandas nuo poilsio valandų ir organizuoti viską taip, kad tuo metu, kai dirbame – neužsiimame jokiais kitais darbais, o kai ilsimės – netikriname darbinio elektroninio pašto, nevažiuojame į ofisą ir t. t.
Taip pat reikia grūdintis. Tai gali būti mėgstama veikla gryname ore, šviesos terapija, odos nervinių galūnėlių stimuliavimas, taikant masažą, akupunktūrą, kontrastinį dušą, trynimą šiurkščiu rankšluosčiu, vaikščiojimą basomis sode, prie jūros.
Svarbu reguliari, tinkama mityba – šviežias, su gera energija gamintas maistas, pakankamas kiekis vaisių ir daržovių.
Mėgstama veikla, kūryba, bendravimas su artimaisiais, draugais gali sumažinti per dieną susikaupusį stresą.
Svarbu neužspausti savo išgyvenimų, kalbėtis apie tai, ieškant išeičių iš susidariusių situacijų.
Mažas, saugus, dozuotas stresas organizmą užgrūdina ir kelia imunitetą (pvz., kontrastinis dušas), tačiau ilgalaikis poveikis alina. Kai organizmas nebegali ir nebeturi iš ko kompensuoti sutrikimų, prasideda negrįžtami procesai. Dažniausiai – tai širdies kraujagyslių sistemos sutrikimai, kurie gali baigtis net mirtimi.
***
Apibendrindami priminsime, o gal ir pasikartosime, jog šiuo kontekstu mineralai – svarbi savipagalbos priemonė, padedanti ne tik susitvarkyti su iškilusiais sunkumais, patiriant nuovargį ar pervargimą, bet ir keisti mąstymą iš esmės, perkainoti savo gyvenimo prioritetus ir vertybes.
Šaltiniai
- Nuotraukos iš unsplash.com, mindat.org internetinių svetainių
- https://www.lietuviuzodynas.lt/zodynas/Nuovargis
- https://www.pasveik.lt/lt/sveikatos-ir-medicinos-naujienos/7-sunkiai-pastebimi-pervargimo-zenklai/73911/
- Mealer M., Moss M., Good V., Gozal D., Kleinpell R., Sessler C. „Diagnostic Criteria for Burnout Syndrome”
- Ilgevičienė A. „Raktas į akmenų karalystę II“, 2009
- Gienger M. „Gydomųjų akmenų vaistinė“, 2007
- Kevin M. Fosnocht, MD, Jack Ende, MD „Approach to the adult patient with fatigue“