Šokis su mineralu

  2022 m. sausio 28 d. įvyko šokio su rožiniu kvarcu užsiėmimas. Kalbiname choreografę Ugnę Piaseckienę, kuri įgyvendino šią savo idėją. Mūsų pokalbio tikslas – pabandyti suprasti, kaip šokis su mineralu gali padėti save geriau pažinti, ir panagrinėti, ar tai galėtų būti naujas mineralų terapijos būdas.

meditacinis ratas
L. Navickaitės nuotrauka

– Ugne, kokia Tavo šokio patirtis?

Kaip ir dauguma, siejančių savo gyvenimą su šokiu, pradėjau ankstyvoje vaikystėje. O vėliau, paauglystėje, galutinai „užsikrėčiau“ šokiu, tiesiog savaime nebegalėjau skirtis su judesiu ir tai tapo mano profesija, kuria, su neilgomis pertraukomis, džiaugiuosi jau 18 metų. Šiuo metu šokio mokau tiek vaikus, tiek suaugusiuosius.

– Kaip gimė mintis derinti judesį su mineralu?

Tiesą pasakius, nebeprisimenu, kaip gimė pati mintis, prisimenu tik tai, kaip apie naują idėją papasakojau Mineralų terapeutų draugijos vadovei Violetai. Pradžioje niekaip negalėjau rasti tinkamų žodžių. Aiškiai mačiau, kaip mineralas reiškiasi per judesį, bet dar net pati to nebuvau išbandžiusi, tiesiog žinojau, kad bus gražu. Pokalbio metu Violeta labai taikliai įvardino: „Tai mineralo vibracija, kuri tampa matoma žmogaus akimis.“ Ir jau tada ta mintis manęs nebepaleido, nebegalėjau nurimti, todėl suorganizavau pirmąjį tokį susitikimą.

– Iš ko susideda pats šokis su mineralu? Ar galima jį vadinti praktika arba terapija?

Po pirmojo susitikimo tapo aišku, jog tai praktika, tiksliau – judesio praktika, padedanti aiškiau patirti mineralo poveikį. Dažnai pats žodis šokis žmones gąsdina, bet nereikėtų baimintis, nes šis šokis ne scenai, tai tarsi savaime iš judesių – kartais keistų, kartais pačių paprasčiausių – susikurianti kompozicija, kurią kūnas atlieka labai natūraliai. Tai lyg pauostyti gėlę – norėdami giliau pajusti jos aromatą, palinkstame arčiau gėlės ir įkvepiame, tiesiog kvapniu oru pripildydami krūtinę – tuo metu nieko negalvojame. Panašiai ir su šokiu – turime intenciją pajusti mineralą, jo poveikį per judesį. Protas čia poilsiauja ir tai, matyt, man pačiai yra geriausia praktikos dalis, nes tiesiog leidiesi į kelionę, kurioje patiri neįtikinamiausių nuotykių. Na kad ir tyrinėjant mineralą K2 – didelėje 17 žmonių grupėje išryškėjo du pagrindiniai judesiai, o kadangi dalyviai vienas kito nematė, buvo išties įspūdinga, kaip per judesį išryškėja akmens energija, jo temos ir potemės. 

rožinis kvarcas
U. Piaseckienės nuotrauka

– Kaip šokiui pasirinkai mineralą?

Pirmajam susitikimui negalėjau pasirinkti nieko kito, kaip tik patį patį savo mylimiausią akmenį – rožinį kvarcą. Jis su manimi visur – papuošaluose, praktikose ir net po pagalve miegant. Dar prieš šias praktikas tyliai, o kartais ir garsiai pasvajodavau, kad noriu „įsivilkti“ į rožinį kvarcą. Pati mineralus naudoju kasdien: juos ir nešioju, ir atlieku mineralų apdėjimus, padedančius įvairias būsenas sušvelninti, o situacijas – giliau suvokti. Ir atrodo, kad kas jau kas, bet rožinis kvarcas tikrai neturi dar ko nors naujo papasakoti, o jis, kaip ir pats žmogus, toks neaprėpiamai platus.

– Kokios Tavo patirtys iš šokio su mineralu? Ką tai gali mumyse atverti?

Mineralas pats iš savęs yra tarsi gyva biblioteka. Ir norėdamas atskleisti jo grožį ir savitumą, kiekvienam atskirai galėtum pastatyti po spektaklį ar parašyti po knygą. Kas liko labai ryšku po praktikos, tai tas jausmas, jog esi lyg apsivilkęs mineralo energiją, jis tarsi persismelkia per visus tavo energinius kūnus. Pasidalinsiu maža žemiška situacija: po rožinio kvarco praktikos sėdusi į mašiną, sulaukiau sūnaus skambučio. Įprastai, po to, ką išgirdau kitame ragelio gale, mažų mažiausiai būčiau nusiminusi ir sudirgusi, tačiau tuokart ramybė buvo nepajudinama kaip kalnas. Sugebėjau neįsitraukti į tolimesnius ginčus, švelniai ir nuolankiai priimti sudirgusį ir pavargusį vaiką, atrandant savyje tuos žodžius, kurių jam tąkart reikėjo.

– Kam rekomenduotum šią praktiką? Kam ji galėtų būti naudinga?

Per savo darbo praktiką, mokydama šokio, esu pastebėjusi, kad judesys gana taikliai parodo žmogaus mąstymo būdą, charakterio ypatumus. Tarkime, kieto, kategoriško žmogaus judesiai būna „kapoti“, o jei jis dar ir dogmatiškas ar fanatiškas, turi labai aiškią nuomonę visais klausimais – jo judesyje daug jėgos, na o jei žmogus be nuomonės – tai ir jo kūnui trūksta tvirtumo, jo rankos tarsi kabo, ir jis pats visas truputį suglebęs. Taigi, tinkamai parinkus mineralą ir per jį atradus sau tinkamą judesį, harmonizuojame savo emocijas ir, manau, galime keisti savo mąstymą.

vaikai pakėlę rankas
L. Navickaitės nuotrauka

– Gal galėtum pasidalinti praktikos dalyvių atsiliepimais?

Linos Navickaitės atsiliepimas:

„Pažinti mineralo veikimą galima įvairiais būdais, bet tai, ką mineralo vibracija atskleidžia per judesį, šokį, man buvo nauja ir labai prasminga. Pamačiau, kaip rožinio kvarco energija tarsi glostydama mane vedė tokiais kūno judesiais, kurie man būtinai turėjo būti ramūs, patogūs kūnui ir švelnūs. Judėdama galėjau pati giliau pajausti, kaip manyje veikia rožinio kvarco temos. Taip pat labai įdomu buvo pamatyti, kaip jos atliepia ir kitiems. Kartojome vieni kitų judesius, ir nors jie diskomforto nekėlė, bet mano pačios judesiai man buvo labiausiai priimtini. Taip pajaučiau, pamačiau ir supratau, jog kiekvienas turime individualų priėjimą prie to paties mineralo, prie tos pačios jo temos. Tad kiekvienas išgyvename savaip tai, ką draugystė su mineralu gali padovanoti.“  

– Dėkoju, Ugne.

Kalbino Laura Ivanova
Atsiliepimo autorė Lina Navickaitė